22:15
16 Nisan 2014 Çarşamba
Sitede Ara
E-GAZETE
Sayısal Loto
En Çok Okunanlar
SEVGİ SANDIĞA YANSIDI!
KÖSE: TESELLİMİZ 5 BELEDİYE!
İŞBİRLİĞİ SANDIĞA YANSIDI!
ÖZAKCAN MAZBATAYI ALDI
ASLAN PAYI EĞİTİMİN!
BU GENÇLER AYAKTA ALKIŞLANIR!
20 BİN EKMEK ÇÖPE GİDİYOR
İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI AÇILDI
ÖĞRENCİLER DİN BİLGİLERİYLE YARIŞTI
TARİHİ CAMİ RESTORE EDİLDİ...

EFELER HEDEF BÜYÜTTÜ!

EFELER HEDEF BÜYÜTTÜ! EFELER HEDEF BÜYÜTTÜ!-Gazete Flaş
525 KİŞİ İLE GUİNNESS?E GİREN EFELER 1000 KİŞİ İLE ANKARA?DA HARMANDALI OYNAYACAK
525 kişilik katılımla “En Yüksek Katılımlı Zeybek Oynama” dalında rekor kıran Aydın Efeleri, Ankara’da bin kişiyle ‘Harmandalı’ oynayıp elinde bulundurduğu Guinness rekorunu geliştirmeyi hedefliyor.
Ankara Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Ankaralılara Ege’nin meşhur ‘Harmandalı’ oyununu öğretmek ve elinde bulundurduğu Guinness rekorunu geliştirmek için bin kişilik bir toplulukla Ankara Kültür Merkezi’nde bir gösteri yapmaya hazırlanıyor.
15 Mayıs 2010 tarihinde Forum Aydın Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen “En Yüksek Katılımlı Zeybek Oynama” rekor denemesinde 50 ayrı halk oyunları ekibinindin yer aldığı 525 kişilik grup, Guinnes Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Şeyda Subaşı’nın gözetiminde denemesini gerçekleştirmiş ve başarılı olan denemenin sonucunda Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştı.
Ankara’daki gösteriye “Ankara’da Harmandalı Bilmeyen Kalmayacak” sloganıyla hazırlandıklarını ifade eden Ankara Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ender Vardar, 2011 yılı Mart ayında bin kişilik toplulukla Harmandalı oyununu sergileyerek hem Ankaralılara bu oyunu öğretmek istediklerini belirterek, “Derneğimiz Aydın’daki kamu ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek Aydın ile Ankara arasında bir köprü görevini yürütmektedir. Bu anlayış içerisinde faaliyetlerini sürdüren derneğimiz, bir ilke daha imza atmak için kolları sıvadı. Dernek olarak Aydın’a ve Ege’ye has olan Harmandalı oyununu hem Ankaralıya öğretmek, hem de harmandalı oyununu tüm dünyaya duyurmak için bin kişiden oluşan bir topluluk ile rekor denemesi gerçekleştireceğiz. Harmandalı oynamasını bilen 7’den 70’e herkesi bu etkinliğimize katılmalarını bekliyoruz” dedi.
Aydın’da 16 Mayıs 2010 tarihinde ‘En yüksek katılımlı zeybek oynama’ rekoru denemesi gerçekleştirildiğini anımsatan Vardar, “Buradaki rekor denemesinde 525 kişi harmandalı oynayarak dünya rekoru kırdı ve Guinness Rekorlar kitabına girmeye hak kazandı. Biz bu sayıyı Ankara’da bin kişiyle gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun içinde Guinness Rekorlar kitabı Türkiye hakemi ile gerekli görüşmelerimizi yaptık. Guinness Rekorlar kitabı Türkiye hakemi Kasım ayı sonunda başlayacak olan çalışmalarımıza gelerek önce nasıl bir çalışma yaptığımızı görecek. Daha sonrada 2011 Mart ayına kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.
PARLAMENTERLERDE HARMANDALI OYNAYACAK
Folklor kültürünün beşiği olan Aydın ve Ege’nin milli oyunlarından biri olan harmandalı ile ilgili hazırladıkları projeye Ankara’da bulunan eski ve yeni parlamenterlerin de destek vererek harmandalı oynayacaklarını belirten Vardar, şunları söyledi: “Derneğimizce her yıl geleneksel olarak düzenlenen Aydınlılar Tanışma Kokteylinde bu projemizi parlamenterlerimiz ile paylaşma şansı bulduk. Kokteylliye katılan Ayrıca Türk siyasi tarihinin renkli simalarından eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM Başkanı İsmet Sezgin, yine eski bakanlarımızdan Cengiz Altınkaya gösteride yer alacakları sözünü verdiler. Yine kokteylimize katılan MHP Milletvekilleri Recep Taner ve Ertuğrul Kumcuoğlu’da projemize destek verdiler. AK Parti milletvekillerimiz ile telefon ile görüştüm. Onlarda bu büyük organizasyonda üzerlerine düşeni yapacakları sözünü verdiler”
Bu haber  326   defa okundu
Kaynak : 
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş 06 Kasım 2010 Cumartesi  10:13

 Yorumlar
YORUM EKLE
Anket
 

Nöbetçi Eczaneler
Yazarlar
Mesut Tuna
Mesele,zavallı Berkin değil!..

ÖZGE ÇELİK
ÖFKE VE ÖFKE KONTROLÜ

BEKİR YÖRÜKOĞLU 
Aydınlı Kadınların Güvenli Limanı : Vali Ayyıldız’ın Eşi Uz. Dr.Dilek Didem Ayy

Günver Güneş
AYDIN BASINI ÜZERİNE...

Halil Kanargı
TARİHİ İTİRAF RUMLARI AYAĞA KALDIRDI

Faruk Haksal
DEMEK, “AKBÜK TURİSTLERİ AĞIRLAMAYA HAZIR

CAVİT ESKİCİ
Bir Avuç Aydınlı !
Tarihte Bugün
 İnsanoğlunun 5. Ay Yolculuğu "Apollo 16" Uzay Aracı İle Başladı (1972).
Site Sayacı
Online : 229
Dün: 7591
Bugün: 7679
Toplam: 8893915

sanalbasin.com üyesidir
2008 © flasmedya.com Tüm Hakları Gazete Flaş 'a aittir. Webtasarım: cagrikesen - TEKBİM - 2008
Gazete Flaş - Flaş Medya - AYDIN