00:42
25 Nisan 2014 Cuma
Sitede Ara
E-GAZETE
Sayısal Loto
En Çok Okunanlar
EFE, PENDİK'TEN PUANLA DÖNÜYOR!
OZAN'DAN AFİŞLİ TEPKİ...
KALINOMUZ: MİLLETE EZİYET EDİLDİ!
ÇÜRÜKLERİ TEMİZLEYECEĞİZ!
TÖRENDE HARARETLİ SOHBET...
ASLAN PAYI EĞİTİMİN!
23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI
ANBARLI UNUTULMADI...
BU DA ÇÖP TAKSİ...
ATAY'DAN MECLİS ÇIKIŞI...

ADÜ REKTÖR ADAYI PROF. DR. BİRİNCİOĞLU PROJELERİNİ

ADÜ REKTÖR ADAYI PROF. DR. BİRİNCİOĞLU PROJELERİNİ ADÜ REKTÖR ADAYI PROF. DR. BİRİNCİOĞLU PROJELERİNİ-Gazete Flaş
Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu: ?Tarım, turizm, antik kentler ve yenilenebilir enerji ad?nün temel ilgi alanları olmalıdır?dedi
Aydın Adanan Menderes Üniversitesi’nde rektörlük seçimine sayılı günler kala, rektör adaylarından Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, projelerini anlattı. Prof. Dr. Birincioğlu, “Bereketli topraklarının yanı sıra, yenilenebilir enerji, doğal ve tarihi güzelliklerin merkezi konumundaki bu memlekette temel sorun fukaralık olmamalıdır” dedi.
Aydın’ın yetiştirdiği önemli kişilerden biri olan ve Aydın’ı her yönüyle çok iyi tanıyan Farmokoloji Uzmanı Prof Dr. Mustafa Birincioğlu ADÜ’nün bölge kalkınmasında gerekli insan gücünü yetiştirerek lokomotif görevi göreceğini belirtti. Bölgenin kalkınmasında temel sektörler olan tarım, turizm, antik kentler, yenilebilir enerji (rüzgar, jeotermal, güneş) konularının üniversitenin temel ilgi alanları olması gerektiğini vurguladı. Adnan Menderes Üniversitesi’nin ülkede ve dünyada bu konularda söz söyleyecek yapıya getirilmesi için çalışacaklarını belirten Prof. Dr.Mustafa Birincioğlu, mevcut kaynaklarla bölge halkının fakirlik çekmemesi gerektiğini, zenginleşmenin bilgi ve üretimle gerçekleşebileceğini, bunu sağlamada üniversitenin sorumluluğu olduğunu vurguladı. Ülkelerin temel zenginliğinin yetişmiş insan gücü olduğunu, üniversitelerin sadece eğitim veren kurumlar olmadığını aynı zamanda bölge ve ülke sorunlarının çözümlerine katkıda bulunan araştırma merkezleri olduğunu belirten Prof. Dr. Birincioglu, Adnan Menderes Üniversitesinin bu gereksinimleri karşılayacak şekilde yapılandırılacağını belirtti.
“SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ SAĞLANMALI”
Prof. Dr. Birincioğlu rektör seçilmesi durumunda üniversite-sanayi işbirliğini maksimum düzeyde tutabilmek için ciddi çaba sarf edeceğini de belirterek, “Tarımsal üretim bölge ekonomisinin temel taşıdır. Bölgede tarıma dayalı sanayinin güçlenebilmesi için üniversite bünyesinde kurulacak Agrokent üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilebilmesi için çok önemlidir” dedi. Tarımsal ürünleri bölgede sanayi ürünlerine dönüştürmenin ekonomik refahı artıracağını ifade eden Prof. Dr. Birincioğlu “Üniversite sanayi işbirliği kapsamında; AR-GE çalışmaları gerçekleştirerek mevcut üretim teknolojilerini geliştirmek ve yeni tarım teknolojileri üretmek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri kullanarak daha karlı bir üretim gerçekleştirmek, üniversite ile tarımsal üretim bileşenlerinin birbirinden haberdar olmasını sağlayarak ekonomik değer yaratmak temel amacımız olacaktır” ifadelerine yer verdi.
“TURİZM SAĞLIKLA BİRLEŞTİRİLMELİ”
Bölgede sağlık turizminin gelişmesi için üniversiteye düşen görevin eksiksiz yerine getirilmesi konusunda büyük çaba sarf edeceğini belirten Prof. Dr. Birincioğlu Aydın’daki jeotermal kaynakların zenginliği ve Tıp Fakültesi Hastanesinin gelişmesi ile bu hedefte mutlak başarıya ulaşabileceklerini ifade etti. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden gerek termal turizm gerekse medikal tedaviler konusunda yoğun talep olduğunu ve Aydın’ın ‘dört mevsim tatil’ taleplerine cevap verebilmesi için Üniversitenin tüm dinamiklerinin harekete geçirilmesi konusunda her türlü fedakarlığı yapabileceğini belirten Prof. Dr. Birincioğlu sağlık turizmi ile refah seviyesi yüksek ve Üniversite ile özdeşleşmiş bir Aydın hedeflediklerini ifade etti. Prof. Dr. Birincioğlu sağlık turizmi için gerekli ara elemanların yetiştirilebilmesi için meslek yüksek okullarında yeni bölümlerin açılması öncelikli hedefleri arasında olduğunu belirtti.
“ANTİK KENTLER AYDIN EKONOMİSİNE KAZANDIRILMALI”
Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu göreve gelmesi durumunda Antik kentlerin Aydın ekonomisine kazandırılması için Üniversitenin her türlü desteği vereceğini ifade etti. Antik kentler bakımından Türkiye’nin en zengin illerinden biri olan Aydın’ın ekonomik anlamda getiri kazanabilmesi bu kentlerin kazılarla gün yüzüne çıkartılması ve uluslararası düzeyde tanıtılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Birincioğlu “Yılda 2 milyon kişinin ziyaret ettiği Efes Antik Kentinin devlet bütçesine sağladığı katkı 40 milyon lira olduğu düşünülürse bölgemizde antik kentlerin bakımı korunması ve kazı çalışmaları için gereken projeler ve AR-GE çalışmaları için Üniversitemizin tüm imkanlarını harekete geçirmek için büyük çaba sarf edeceğiz” dedi.
Birincioğlu ayrıca, yenilenebilir enerji kaynakları, konusunda da ciddi projelerinin olduğunu kaydederek, bu değerlerin de kullanılmasına öncülük edeceklerini söyledi.
“ÜNİVERSİTE İÇİN HEDEFLERİ”
Öğretim elemanlarının özlük haklarının korunmasının öncelikli hedefleri arasında yer alacağını belirten Prof. Dr. Birincioğlu “YÖK ile diyalog ve temaslar üst seviyede tutularak kadroların fazla bir gecikme olmaksızın en hızlı bir şekilde onaylanması ve mağduriyetlerin önlenmesi için çalışacağız” diye konuştu.
Üniversitelerin topluma yön veren kuruluşlar olması gerektiğini de ifade eden Birincioğlu açıklamasının devamında “Statüko ve durağanlığı temsil etmeyen değişim ve yenilikten yana öncü rol oynaması gereken üniversitemizde akademisyenlerin tam anlamıyla kendilerini özgür hissedebilen, düşünce ve fikirlerini endişeye kapılmadan rahatça ifade edebilen bir ortam oluşturmak istiyorum. Göreve geldiğimizde akademisyenlere projeleri ve araştırma çalışmaları için her türlü destek sağlanacaktır” dedi.
Bu haber  1498   defa okundu
Kaynak : 
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş 01 Eylül 2010 Çarşamba  10:13

 Yorumlar
 Mustafa Beyin rektör adaylığı mutluluk verici. Aydın için büyük bir fırsat. Değerli bir insan ve Aydının değerini bile bir insan. Kendisine başarılar diliyoruz. İnşallah seçilir.
sercan
01.09.2010
 Aydın artık vizyonu geniş, Aydın halkını kucaklayacak bir rektörü haketmiştir. Mustafa Birincioğlu Sökeli ve Aydının sorunlarını özümsemiş bir insan. Seçilirse Aydın kazanacaktır. Hayırlısı olsun
mehmet
01.09.2010
 Adnan Menderes Üniversitesi geçmiş dönemi çok başarılı sayılamaz Aynı dönemde kurulan Üniversiteler bizleri solladı geçti. Bugün, Isparta Muğla Manisa 4 yıllık fakülte ve öğrenci kapesitesi Teknokentleri ile çağdaşlığı yaşıyor. Aydına Hizmet edecek Onun bunun adamı veya şu cemaatin adamı değil ADÜ yü kalkındıracak önceliği Aydın halkı olacak Yerel işbirliğine açık bir REKTÖR İSTİYORUZ:
Veli TİRYAKİ (ASTO)
05.09.2010
YORUM EKLE
Anket
 

Nöbetçi Eczaneler
Yazarlar
Mesut Tuna
Mesele,zavallı Berkin değil!..

ÖZGE ÇELİK
ÖFKE VE ÖFKE KONTROLÜ

BEKİR YÖRÜKOĞLU 
Aydınlı Kadınların Güvenli Limanı : Vali Ayyıldız’ın Eşi Uz. Dr.Dilek Didem Ayy

Günver Güneş
AYDIN BASINI ÜZERİNE...

Halil Kanargı
TARİHİ İTİRAF RUMLARI AYAĞA KALDIRDI

Faruk Haksal
DEMEK, “AKBÜK TURİSTLERİ AĞIRLAMAYA HAZIR

CAVİT ESKİCİ
Bir Avuç Aydınlı !
Tarihte Bugün
 Anayasa Mahkemesi Kuruldu (1962).
Site Sayacı
Online : 111
Dün: 10405
Bugün: 208
Toplam: 8956040

sanalbasin.com üyesidir
2008 © flasmedya.com Tüm Hakları Gazete Flaş 'a aittir. Webtasarım: cagrikesen - TEKBİM - 2008
Gazete Flaş - Flaş Medya - AYDIN