16:02
23 Ekim 2014 Perşembe
Sitede Ara
E-GAZETE
Sayısal Loto
En Çok Okunanlar
MEMURA NEDEN YÜZDE 4?
ADLİYEYE YER BULUNDU!
EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ AYDIN'A GELİYOR
Aydın ‘Altın sıvı’ şenliğiyle renklendi
EFELERDE PAZAR GÜNÜ ELEKTRİK KESİNTİSİ UYGULANACAK
KADINLARA PATRONLUK YOLU
DİKKAT! ELEKTRİK KESİNTİSİ
GERMENCİK SALLANDI
Aydın polisi ifadeleri olay yerinde alıyor
22 YIL SONRA HİZMETE GİRECEK

BU GENÇLER AYAKTA ALKIŞLANIR!

BU GENÇLER AYAKTA ALKIŞLANIR! BU GENÇLER AYAKTA ALKIŞLANIR!-Gazete Flaş
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (ASHMYO) öğrencileri yaptıkları projelerle hem topluma hem de akranlarına örnek oluyor.

2013-2014 Güz ve Bahar Yarıyılı'nda aldıkları 'Sosyal Sorumluluk Projeleri' dersi kapsamında toplumsal sorumluluktan doğan 'Yardımlaşma' ruhunun en güzel örneklerini veren öğrenciler gerçekleştirdikleri projelerle ayakta alkışlanıyor. Son olarak Umurlu'da yaklaşık 2 yıldır odasından çıkamayan; konuşamayan ve duymayan felçli Rukiye Ok'a tekerlekli sandalye armağan eden öğrenciler Rukiye Teyzelerini Umurlu'da gezdirerek 2 yıl süren hasretini sona erdirdi.

2 YILDIR ODASINDAN ÇIKAMIYORDU!

2 yıl önce felç geçiren Rukiye Ok, konuşamıyor, duymuyor ve yürüyemiyordu. Projeleri kapsamında ihtiyaç sahibi arayan ASHMYO Öğrencileri Umurlu'da buldukları ihtiyaç sahibi Rukiye Teyzelerine öyle bir hediye verdiler ki, Rukiye Ok'un adeta ikinci baharını başlattılar. Kimsesi olmayan Rukiye Ok'un bakımını üstlenen hayırsever Ayşe Çubukoğlu'na ait evde kalan Rukiye Teyzenin ise gördüğü ilgi karşısında şaşkınlığı gözlerden kaçmadı.

BİR DERS ALDIK, HAYATA BAKIŞIMIZ DEĞİŞTİ!

Öğrenciler gerçekleştirdikleri açıklamada Sosyal Sorumluluk Projeleri dersi kapsamında yaptıkları projelerle toplumun bir ferdi olmaktan doğan doğal sorumluluklarını yerine getirdiklerini ifade ederken; gerçekleştirdikleri projelerle yaşadıkları hazzın tarifsiz olduğunu ifade ettiler. 2 dönemdir yaptıklarıyla şimdiye kadar gerçekleştirme fırsatı bulamadıkları birçok yardıma imza attıklarını ifade eden öğrenciler; "Bir ders aldık, hayata bakışımız değişti. Şimdiye kadar gördüklerimizin ardına geçebilme fırsatını gerçekleştirdiğimiz projelerle buluyoruz. Huzurevine gidiyoruz, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na ziyaretlerimiz oluyor, oradaki kardeşlerimizle sohbet ediyoruz, birlikte filmler izliyoruz. Onlara yalnız değilsin diyebilme şansımız oluyor. Rehabilitasyon merkezlerine gidiyoruz, kreşlere gidiyoruz ve oradaki minik kardeşlerimizle boyama etkinlikleri düzenliyoruz. Geçtiğimiz dönem yaklaşık 3 bin fidanı Aydın'ın değişik yerlerinde TEMA ile birlikte toprakla buluşturduk. Engelli kardeşlerimizle vakit geçiriyoruz. Aslında kısaca toplumun bir parçası olduğumuzu ve bundan doğan yükümlülüklerimizin var olduğunun bilinciyle sadece üzerimize düştüğünü düşündüklerimizi yapıyoruz. Bundan doğan hazzın, mutluluğun tarifi yok. Öyle ki şimdi bu dersi alan almayan herkes projelerimizde bize destek oluyor; okulumuzda da böyle bir yardımlaşma kültürünü oluşturduk. Hocamız tüm projelerimizde bize büyük destek oluyor; hatta her zaman ilk katkıyı o koyuyor; biz de o katkının üzerine inşaa ettiğimiz her fikri başarıyla sonlandırıyoruz" diye konuştu.

HEPSİYLE TEK TEK GURUR DUYUYORUM!

Sosyal Sorumluluk Projeleri dersiyle Üniversitede öğrencilerin salt bilginin yanı sıra toplumun bir ferdi olmaktan doğan sorumluluklarını n altını çizmek olduğunu ifade eden Öğretim Görevlisi Mertcan Çelik, öğrencilerinin ortaya koyduğu projelerle gurur duyduğunu söyledi. Şimdiye kadar gerçekleşen projelerle de ilgili bilgi veren Çelik; "Bu ders 2 dönemdir okutuluyor; daha önce de dersin içeriğiyle ilgili Adnan Menderes Üniversitesi'nin birçok fakülte ve yüksekokulunda aslında bu projeleri başka öğrencilerimle gerçekleştirdim. Bu sene bir ders olarak başlayan bu süreçte öğrencilerim o kadar canla başla çalıştılar ki, bu özveri karşısında hepsiyle teker teker gurur duyuyorum. En önemli sınavlarının olduğu zaman aralıklarında bile öğrenciler projelerini asla ihmal etmediler. Şimdiye kadar yaklaşık 5-6 huzurevi ziyaretimiz oldu. Bu ziyaretlerde oluşturdukları programlar kapsamında şarkılar, türküler ve halk oyunları gösterileri hazırladılar. Hiç unutmam; bir huzurevi çalışanı 'Siz geldiğinizde huzurevi düğün bayram, hem bizim, hem de yaşlılar için' diyordu. Bu sanırım onların başarısını ortaya koyan önemli bir cümle. En o kadar Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) ziyaret gerçekleştirdik, orada filmler izledik, sohbetler ettik; 'Biz buradayız, yanınızdayız' dediler orada. Rehabilitasyon merkezlerinde, diyaliz merkezlerinde hep yanlarında oldular. Köy okullarında kitaplıklar kurdular. Kurban Bayramı'nda evlerinde getirdikleri etlerle burada 30 aileye yardım yaptılar. Hatta çok enteresan bir durum var; bütün okulu organize etmişler 10 kişi diye başlayan etkinlik 30 kişilere dayandı. Ve son olarak aralarında topladıkları harçlıklarıyla bir tekerlekli sandalye aldılar. Birlikte Umurlu'ya gittik. 81 yaşındaki Rukiye Ok'a tekerlekli sandalye armağan ettiler; Rukiye Teyze tam 2 yıldır odasından çıkamıyormuş! Çünkü taşınabileceği bir şey yok! Yürüyemiyor, konuşamıyor ve duyamıyor. Rukiye Teyzeyi tekerlekli sandalyeye oturtup gezdirmeye başladığımızda ilk gördüğümüz somurtan, üzgün yüzünden eser yoktu. Öğrencilerimden bir bana dönüp dedi ki 'Hocam bu gülüş için her şeye değer değil mi?' işte bu yüzden hepsiyle teker teker gurur duyuyorum. Sadece salt bilgi ve mesleki deneyim değil; okulun sosyal görevleri de vardır ve bu çocuklar bunu sonuna kadar hak ederek yerine getiriyorlar. İyi ki birlikte çalışma fırsatımız var. Hepsini tanıdığıma çok memnunum" diye konuştu. 

     

Bu haber  4749   defa okundu
Kaynak : Gazete Flaş
Bu Haberi Facebook'ta Paylaş 08 Nisan 2014 Salı  15:35

 Yorumlar
YORUM EKLE
Anket
 

Nöbetçi Eczaneler
Yazarlar
Mesut Tuna
Yeni neslin geleceği, uyuşturucuya emanet!

Bekir YÖRÜKOĞLU
Aydınlı Kadınların Güvenli Limanı : Vali Ayyıldız’ın Eşi Uz. Dr.Dilek Didem Ayy

Günver Güneş
AYDIN BASINI ÜZERİNE...

Halil Kanargı
TARİHİ İTİRAF RUMLARI AYAĞA KALDIRDI

Göksel ÖZDEMİR
ŞEHRİN AZİZLERİ
Tarihte Bugün
 Almanya'nın NATO'ya Girişiyle İlgili Paris Andlaşması (1954).
Site Sayacı
Online : 53
Dün: 3178
Bugün: 1613
Toplam: 10102291

sanalbasin.com üyesidir
2008 © flasmedya.com Tüm Hakları Gazete Flaş 'a aittir. Webtasarım: cagrikesen - TEKBİM - 2008
Gazete Flaş - Flaş Medya - AYDIN